Kāpēc izvēlēties lineļļas krāsas koka fasādei?

FOTO: Ansis Starks

Koks ir lielisks un ierasts materiāls gan fasādēm, gan logiem, gan arī terasēm, lapenēm un citām celtnēm, kas atrodas zem klajas debess. Tas ir izturīgs, dabisks, veselībai labvēlīgs, kā arī – dabai draudzīgs visā savā kalpošanas laikā. Bet kā rīkoties, lai koks kalpotu ilgi un visā šajā laikā saglabātu labu izskatu? Lasiet tālāk un uzziniet!

Koks – ar ko tas saskaras sava mūža laikā

Kokam piemīt virkne specifisku īpašību – tas ir porains, mitrumā tas izpletīsies, sausumā sarausies. Kā arī – laikapstākļu ietekmē mainīsies. Tieši tādēļ visus materiālus no koka, kas paredzēti objektiem un būvēm lietošanai ārā, nepieciešams pareizi apstrādāt, lai tas kalpotu pēc iespējas ilgāk, nezaudējot sākotnējo vizuālo izskatu un īpašības.

Jāatceras arī, ka dienvidu pusē fasāde tiek piekļauta lielākam UV staru daudzumam, savukārt ziemeļu pusē var veidoties tādas problēmas kā zilējums, pelējums, kā arī sūnas, it īpaši tad, ja tuvu pie ēkas aug koki vai citi augi, kas dod papildu mitrumu.

Koka fasādes Latvijas klimatā tiek pakļautas virknei pārbaudījumu, tostarp ne tikai mainīgi laikapstākļi, sals, vējš, saule, lietus, ledus un temperatūras svārstības, bet arī dažādu mikroorganismu kaitīgā ietekme – sūnas, mitrums, pelējums.

Visi šie aspekti tiešā veidā ietekmēs to, cik ilgi un kvalitatīvi kalpos krāsa. Ūdens bāzes krāsas āra darbiem un iekšdarbiem atšķiras pēc sastāva, tādēļ tās nevajadzētu jaukt, savukārt lineļļas produkti, pareizi sagatavoti un uzklāti būs piemēroti visu veidu darbiem.  Liela nozīme ir arī izvēlētajam tonim – jo tumšāks tonis, jo vairāk tas pievilks saules starus un attiecīgi tiks pakļauts UV staru iedarbībai, kā arī šāda fasāde vairāk sakarsīs. Gaišās krāsas un pasteļtoņi saules gaismā tik ātri neizbalēs.

Tirgū pieejamie krāsu veidi koka fasādēm

Krāsas kokam tiek ražotas jau sen, jo tās veic ne tikai aizsargājošo funkciju, bet piešķir virsmai arī baudāmu vizuālo izskatu. Tās var iedalīt vairākās lielās grupās, sākot no toņa intensitātes un pārklājuma veida. Īsumā par populārākajiem apdares veidiem:

Antiseptiķi – paredzēti zāģmateriālu pirmapstrādei, pasargājot to no pelējuma un zilējuma. Tā sastāvā esošie sāļi ietonē koksni, bet šāda toņa noturība ir īslaicīga.

Beices – tirdzniecības tīklos ir pieejamas gan ūdens, gan šķīdinātāju, gan lineļļas bāzes beices. Tām ir plaša un skaista dabisku toņu izvēle. Beices sastāvā esošais pigments ietonē koksnes mīksto šķiedru, atstājot redzamu tās dabīgo struktūru. Saules UV staru noturību šiem produktiem nosaka izvēlētā pigmenta veids (organiska vai neorganiska) un saistvielas ķīmiskais sastāvs.

Lineļļa, pernica – bezkrāsainas eļļas, kuras vairāk paredzētas iekšdarbiem vai arī virsmas gruntēšanai pirms beicēšanas vai krāsošanas ar tādas pašas bāzes produktiem. Atceraties, ka auksti spiestu lineļļu pirms iestrādes koksnē jāuzsilda. Šāds pārklājums būs ”elpojošs” un pasargās virsmu no mitruma iedarbības. Lineļļa darbojās arī kā dabīgais antiseptiķis.   Par lineļļu detalizētāk lasiet tālāk.

Eļļošana, darvas eļļa – Tirdzniecības tīklos tiek piedāvātas arī dažādas eļļas koksnes apstrādei. Galvenās atšķirības ir kādas eļļas tiek izmantotas produktā. Tās var būt gan augu izcelsmes, gan minerāleļļas vai arī naftas pārstrādes starpprodukti. Šo eļļu īpašības nosaka tā sastāvā pievienoto izejvielu sastāvs. Darvas eļļas sastāvā biežāk tiek iekļauta priežu darva. Šo produktu izmanto arī guļbūvju apstrādei, bet pārklājumu atjaunošana pirmajos gados jāveic biežāk.

Dažādu veidu lakas un lazūras – saulē var nolobīties, tāpēc nav ieteicams ļoti saulainām vietām.

Krāsas uz ūdens bāzes – nav spēcīga aromāta, ir viegli strādāt, tās ir elastīgas, noturīgas, kā arī ilgi saglabā sākotnējo toni arī saulainajā pusē. Īpaši skarbos laikapstākļos krāsa var sākt lobīties.

Alkīda emalja – arī dažas šo veidu krāsas tiek ražotas āra darbiem, veido ļoti cietu, izturīgu emaljai līdzīgu aizsargslāni. Darbu laikā jārēķinās ar spēcīgu aromātu. Nepareizi uzklāta krāsa var lobīties.

Svarīgi atcerēties, ja apstrādājamā virsma ir par sausu, koksnes mitrums ir zem 8%, tad pirms eļļošanas darbu veikšanas ieteicams virsmu samitrināt. Ieteicamais apstrādājamās koksnes mitrums ir 18–20%.

 

Kādu krāsu izvēlēties?

FOTO: Aleksandarlittlewolf/ Freepik.com

Krāsas izvēle atkarīga no fasādes dēļu veida un iecerētā rezultāta. Pie gludi ēvelētiem dēlīšiem mazāk ķersies netīrumi, taču arī krāsa pieķersies nedaudz sliktāk.

Zāģētas virsmas sava raupjuma dēļ daudz labāk uzņem krāsu, taču vienlaikus arī ir vairāk uzņēmīgas pret netīrumiem, tādēļ zāģētas virsmas ieteicams krāsot ar krāsu.

Koka fasādes drīkst krāsot tikai ar tam īpaši paredzētām krāsām, turklāt – izvēloties krāsu, īpaši jāpielūko, lai šī krāsa spētu atgrūst netīrumus un pasargātu no mitruma iedarbības, kā arī saturētu vielas, kas kavē pelējuma veidošanos.

Beice ļauj labi saskatīt koka struktūru, labi iesūcas koksnē un aizsargā to pret mitrumu, taču beices krāsojums būs jāatjauno vidēji ik pēc pieciem gadiem. To gan ir ļoti vienkārši izdarīt, jo jauno krāsu var klāt tieši virsū.

Labākā izvēle ir krāsa, kas iesūcas dziļi pašā koksnē, to ne tikai nokrāsojot, bet arī aizsargājot. Tieši šāds produkts ir lineļļas pernicas krāsa, kas pilnībā nosedz visu virsmas struktūru, nodrošinot vislabāko aizsardzību koksnei.

Lineļļas krāsas priekšrocības ārdarbiem

Lineļļa kā līdzeklis koka apstrādei ir pazīstama jau sen. Labāka būs auksti spiesta lineļļa, bet ievērojami kvalitatīvāka būs lineļļas pernica. Darbā ar lineļļu svarīgi ievērot ražotāja norādījumus par slāņa biezumu un liekās eļļas noslaucīšanu. Pareizi iestrādāta lineļļa sniedz daudz priekšrocību.

  • Šī krāsa pilnībā spēj noklāt visu virsmas struktūru, iesūcoties pat dziļākajās porās.
  • Krāsa ne tikai piešķir toni, bet arī impregnē, pasargājot apstrādāto koksni arī no mitruma.
  • Lineļļas krāsa iesūcas dziļi koksnē, tā neplaisā un nelobās. Temperatūras ietekmē krāsa “staigā līdzi kokam”, līdz ar to saglabājot aizsardzību.
  • Apstrādātajai virsmai paaugstinās arī nodilumizturība.
  • Koksne, kas apstrādāta ar lineļļas bāzes krāsu, tiek pasargāta arī no UV stariem, tādējādi tā daudz ilgāk saglabās estētisku un baudāmu vizuālo izskatu.
  • Krāsotās virsmas atjaunošana ir vienkārša. Virsma tiek nomazgāta no putekļiem un netīrumiem un uzklāj atjaunojošo kārtu.
  • Dabiskas izcelsmes.
  • Pieejams plašs toņu spektrs.

FOTO: Šuuna

Kas jāņem vērā, krāsojot dažādu sugu kokus

Dažādām koku sugām ir atšķirīgs koksnes blīvums un dabīgais šķiedras tonējums, kas ietekmēs to, kā izskatīsies attiecīgās koksnes virsma pēc apstrādes ar eļļu vai beici.

Latvijā ražotas lineļļas krāsas un beices

PAINT ECO ir Latvijas ražotājs ar 20 gadu pieredzi augu eļļu ražošanā, apvienojot gadsimtu gaitā uzkrātās zināšanas par dabiskiem koka apstrādes materiāliem un modernās tehnoloģijas eļļu ražošanā. Uzņēmuma filozofija lieliski sasaucas ar aktuālajām tendencēm par dabisku izejvielu izmantošanu un videi draudzīgu celtniecību, neradot piesārņojumu un atkritumus.

Īstā toņa izvēle – kā saskaņot ar pārējo māju?

FOTO: Adobe Stock

Fasāde ir tikai viens mājas elements, vēl jau ir jumts, durvis, logi, arī pamati ir savā tonī. Tas viss jāņem vērā, izvēloties fasādes krāsas, lai kopā veidotos harmonisks ansamblis.

Ja paredzēts fasādei izmantot PAINT ECO lineļļas vai citus produktus, bet nevarat izlemt, kādā krāsā krāsot māju, vietnē ir pieejams lielisks vizualizācijas rīks – virtuāla māja, kuru varat digitāli nokrāsot pēc savas gaumes, nosakot jumta, logu, durvju un ārsienu toni no pieejamā spektra un izvēloties variantu, kas vislabāk der jūsu vēlmēm un iecerēm.

Nākamais solis – ar krāsu paraugiem nokrāsot dažus dēlīšus un paskatīties, kā dabā izskatās izvēlētais tonis, vai nav par tumšu/gaišu. Īsu pamācību par to, kādas krāsu jaukšanas iespējas ir pieejamas PAINT ECO krāsām, skatiet bloga rakstā “Labākās krāsas kokam – kā radīt savu izsapņoto toni?’’

Koks ir brīnišķīgs fasādes apdares materiāls, un, to nokrāsojot ar dabiskiem līdzekļiem – arī videi ļoti draudzīgs un vizuāli pievilcīgs. Apskatiet www.painteco.com katalogu, kurā redzamas visas pieejamās dabiskās krāsas kokam, piemēriet toņus virtuālajai mājai un izvēlieties savus!

 

 

Atpakaļ

--> --> -->
Shopping cart
There are no products in the cart!
Continue shopping